The brackets and schedules have been released for Madison United's 22nd annual President's Cup indoor tournament.
The event, believed to be one of the largest indoor tournaments in the Midwest, could see as many as 1,000 players take to the turf Feb. 14 and 15 at BreakAway Sports Center in Madison and Keva Sports Center in Middleton.
Last year's champions in all four divisions – Men's Open, Women's Open, Men's Over-30 and Men's Over-38 – are all back to defend their titles. For the third straight year, the tournament field was capped at 84 teams, down slightly from the record 88 sides that participated in the 2012 event.
Each team will play two pool matches on Saturday and one more on Sunday before the single-elimination playoffs – half of the teams in each division qualify for the knockout rounds. This year's field features 32 teams in the Men's Open competition, 24 in Women's Open, 16 in Men's Over-30 and 12 in Men's Over-38.
The first games at BreakAway are set for 8 a.m. Saturday and the final matches should conclude at approximately 7 p.m. at both sites. Play resumes at 8 a.m. at both locations Sunday, with the first two finals set for 6 p.m. Sunday.
Pool scoring format: Win – 6 points. Tie – 3 points. Goals – 1 point, maximum of 3 per game.
Defending champion: Croatian Eagles I (def. Milwaukee Bavarians 4-0 in final)
Playoff schedule: Round of 16 - 1st Lincoln vs. 2nd Adams, 1 p.m., K1; 1st Adams vs. 2nd Lincoln, 1 p.m. K2; 1st Jackson vs. 2nd Jefferson, 1:30 p.m. K1; 1st Jefferson vs. 2nd Jackson, 1:30 p.m. K2; 1st Tyler vs. 2nd Monroe, 2 p.m. K1; 1st Monroe vs. 2nd Tyler, 2 p.m. K2; 1st Madison vs. 2nd Washington, 2:30 p.m. K1; 1st Washington vs. 2nd Madison, 2:30 K1. Quarterfinals, 4 and 4:30 p.m., K1-2. Semifinals, 5:30 p.m., K1-K2. Final, 7 p.m., K2.
Groups
Saturday, Feb. 14 | ||||
---|---|---|---|---|
8:30 a.m. | BreakAway 2 | Galloping Ghosts | vs. | Rangers |
9 a.m. | BreakAway 1 | Fox in the Box | vs. | Madison United Lions |
9 a.m. | BreakAway 2 | Touch Play Move | vs. | Paradigm |
9:30 a.m. | BreakAway 1 | Madison United Tigers | vs. | Team Northwoods |
9:30 a.m. | BreakAway 2 | Kuykenstrong Dinos | vs. | Club Soccer UW |
10 a.m. | BreakAway 1 | Oshkosh Gold | vs. | SNC Alumni |
10:30 a.m. | BreakAway 1 | UWO Alumni | vs. | Madison United Blues |
10:30 a.m. | BreakAway 2 | Madison Fire | vs. | Girthworms |
11 a.m. | BreakAway 1 | KFBR 392 | vs. | Madison Fire II |
11 a.m. | BreakAway 2 | QC Iowa | vs. | Hamm's Special Light |
11:30 a.m. | BreakAway 1 | Croatian Eagles | vs. | Oshkosh Black |
11:30 a.m. | BreakAway 2 | Red Dogs | vs. | Austin Galaxy FC |
Noon | BreakAway 1 | Hrvatski Orlovi | vs. | Wings SC |
Noon | BreakAway 2 | FC Magic | vs. | Polonia SC |
12:30 p.m. | BreakAway 1 | Cosmos FC | vs. | Fire SC |
12:30 p.m. | BreakAway 2 | Milwaukee Bavarians | vs. | Racine |
1 p.m. | Keva 1 | Fox in the Box | vs. | Oshkosh Gold |
1 p.m. | Keva 2 | Madison United Lions | vs. | SNC Alumni |
1:30 p.m. | Keva 1 | UW Oshkosh Alumni | vs. | QC Iowa |
1:30 p.m. | Keva 2 | Madison United Blues | vs. | Hamm's Special Light |
2 p.m. | Keva 1 | Oshkosh Black | vs. | Galloping Ghosts |
2 p.m. | Keva 2 | Madison United Tigers | vs. | Red Dogs |
2:30 p.m. | Keva 1 | Croatian Eagles | vs. | Rangers |
2:30 p.m. | Keva 2 | Team Northwoods | vs. | Austin Galaxy FC |
3 p.m. | Keva 1 | FC Magic | vs. | Paradigm |
3 p.m. | Keva 2 | Girthworms | vs. | Wings SC |
3:30 p.m. | Keva 1 | Hrvatski Orlovi | vs. | Madison Fire |
3:30 p.m. | Keva 2 | Polonia SC | vs. | Touch Play Move |
4 p.m. | Keva 1 | Kuykenstrong Dinos | vs. | Milwaukee Bavarians |
4 p.m. | Keva 2 | Racine | vs. | Club Soccer UW |
4:30 p.m. | Keva 1 | Cosmos FC | vs. | KFBR 392 |
4:30 p.m. | Keva 2 | Fire SC | vs. | Madison Fire II |
Sunday, Feb. 15 | ||||
---|---|---|---|---|
8 a.m. | BreakAway 1 | UWO Alumni | vs. | Hamm's Special Light |
8 a.m. | BreakAway 2 | Madison United Blues | vs. | QC Iowa |
8:30 a.m. | BreakAway 1 | Cosmos FC | vs. | Madison Fire II |
8:30 a.m. | BreakAway 2 | Fire SC | vs. | KFBR 392 |
9 a.m. | BreakAway 1 | Hrvatski Orlovi | vs. | Girthworms |
9 a.m. | BreakAway 2 | Madison Fire | vs. | Wings SC |
9:30 a.m. | BreakAway 1 | Kuykenstrong Dinos | vs. | Racine |
9:30 a.m. | BreakAway 2 | Milwaukee Bavarians | vs. | Club Soccer UW |
10 a.m. | BreakAway 1 | Red Dogs | vs. | Team Northwoods |
10 a.m. | BreakAway 2 | Madison United Tigers | vs. | Austin Galaxy FC |
10:30 a.m. | BreakAway 1 | FC Magic | vs. | Touch Play Move |
10:30 a.m. | BreakAway 2 | Polonia SC | vs. | Paradigm |
11 a.m. | BreakAway 1 | Fox in the Box | vs. | SNC Alumni |
11 a.m. | BreakAway 2 | Madison United Lions | vs. | Oshkosh Gold |
11:30 a.m. | Keva 1 | Galloping Ghosts | vs. | Croatian Eagles |
11:30 a.m. | Keva 2 | Oshkosh Black | vs. | Rangers |
Defending champion: Valley Magic (def. Madison United 3-2 in final)
Playoff schedule: Wild card matches (four games), noon and 12:30 p.m., K1-K2. Quarterfinals, 3 and 3:30 p.m., K1-K2. Semifinals, 5 p.m., K1-K2. Final, 6 p.m., K1.
Groups
Saturday, Feb. 14 | ||||
---|---|---|---|---|
9 a.m. | Keva 2 | Antique Tap | vs. | Merilappi United |
9:30 a.m. | Keva 2 | The Lost City | vs. | UWW Alumni |
10 a.m. | Keva 2 | Badgerland Supply | vs. | OGT Strikers |
10:30 a.m. | Keva 2 | WSC Majors | vs. | Valley Magic |
11 a.m. | Keva 1 | Ten | vs. | UWO Alumni |
11 a.m. | Keva 2 | WSC MKE Wave | vs. | UWL |
11:30 a.m. | Keva 1 | 99 Problems | vs. | FUKO |
11:30 a.m. | Keva 2 | WSC MKE United | vs. | FC Barrington |
Noon | Keva 1 | Madison United | vs. | Knights |
Noon | Keva 2 | Women's Soccer Chicago | vs. | Hasbeens |
12:30 p.m. | Keva 1 | Madison 56ers MPG | vs. | UW Oshkosh |
12:30 p.m. | Keva 2 | Duhawks Alumni | vs. | $howstoppers |
3 p.m. | BreakAway 1 | UWL | vs. | Antique Tap |
3 p.m. | BreakAway 2 | Merilappi United | vs. | WSC MKE Wave |
3:30 p.m. | BreakAway 1 | UWW Alumni | vs. | Ten |
3:30 p.m. | BreakAway 2 | UWO Alumni | vs. | The Lost City |
4 p.m. | BreakAway 1 | FC Barrington | vs. | Badgerland Supply |
4 p.m. | BreakAway 2 | OGT Strikers | vs. | WSC MKE United |
4:30 p.m. | BreakAway 1 | Valley Magic | vs. | 99 Problems |
4:30 p.m. | BreakAway 2 | WSC Majors | vs. | FUKO |
5 p.m. | BreakAway 1 | Madison United | vs. | Women's Soccer Chicago |
5 p.m. | BreakAway 2 | Hasbeens | vs. | Knights |
5:30 p.m. | BreakAway 1 | $howstoppers | vs. | Madison 56ers MPG |
5:30 p.m. | BreakAway 2 | UW Oshkosh | vs. | Duhawks Alumni |
Sunday, Feb. 15 | ||||
---|---|---|---|---|
8 a.m. | Keva 1 | Duhawks Alumni | vs. | Madison 56ers MPG |
8 a.m. | Keva 2 | $howstoppers | vs. | UW Oshkosh |
8:30 a.m. | Keva 1 | Hasbeens | vs. | Madison United |
8:30 a.m. | Keva 2 | Knights | vs. | Women's Soccer Chicago |
9 a.m. | Keva 1 | FUKO | vs. | Valley Magic |
9 a.m. | Keva 2 | 99 Problems | vs. | WSC Majors |
9:30 a.m. | Keva 1 | FC Barrington | vs. | OGT Strikers |
9:30 a.m. | Keva 2 | Badgerland Supply | vs. | WSC MKE United |
10 a.m. | Keva 1 | The Lost City | vs. | Ten |
10 a.m. | Keva 2 | UWW Alumni | vs. | UWO Alumni |
10:30 a.m. | Keva 1 | Merilappi United | vs. | UWL |
10:30 a.m. | Keva 2 | WSC MKE Wave | vs. | Antique Tap |
Defending champion: Keeper Goals (def. Madison Fire 2-1 in final)
Playoff schedule: Quarterfinals - 1st Reagan vs. 2nd Ford, 3 p.m. B1; 1st Clinton vs. 2nd Roosevelt, 3 p.m. B2; 1st Roosevelt vs. 2nd Clinton, 3:30 p.m. B1; 1st Ford vs. 2nd Reagan, 3:30 p.m. B2. Semifinals, 4:30 p.m., B1-2. Final, 6:30 p.m., K2.
Groups
Saturday, Feb. 14 | ||||
---|---|---|---|---|
8 a.m. | BreakAway 1 | The Odd One Out | vs. | Vilas Rangers FC Vipers |
8 a.m. | BreakAway 2 | Smoky's Red Rockets | vs. | Chivas |
8:30 a.m. | BreakAway 1 | Vilas Rangers FC | vs. | Smoky's United |
10 a.m. | BreakAway 2 | Madison Fire | vs. | VSLT FC |
1 p.m. | BreakAway 1 | GOL FC | vs. | Beer FC |
1 p.m. | BreakAway 2 | Keeper Goals | vs. | Bottoms Academy |
1:30 p.m. | BreakAway 1 | Milwaukee Kickers SC | vs. | DC Menace |
1:30 p.m. | BreakAway 2 | Rock Vegas | vs. | Luigi's Pizza Menasha |
5 p.m. | Keva 1 | The Odd One Out | vs. | GOL FC |
5 p.m. | Keva 2 | Beer FC | vs. | Vilas Rangers FC Vipers |
5:30 p.m. | Keva 1 | Keeper Goals | vs. | Vilas Rangers FC |
5:30 p.m. | Keva 2 | Bottoms Academy | vs. | Smoky's United |
6 p.m. | Keva 1 | Smoky's Red Rockets | vs. | Milwaukee Kickers SC |
6 p.m. | Keva 2 | Chivas | vs. | DC Menace |
6:30 p.m. | Keva 1 | Madison Fire | vs. | Rock Vegas |
6:30 p.m. | Keva 2 | Luigi's Pizza Menasha | vs. | VSLT FC |
Sunday, Feb. 15 | ||||
---|---|---|---|---|
11:30 a.m. | BreakAway 1 | GOL FC | vs. | Vilas Rangers FC Vipers |
11:30 a.m. | BreakAway 2 | Beer FC | vs. | The Odd One Out |
Noon | BreakAway 1 | Keeper Goals | vs. | Smoky's United |
Noon | BreakAway 2 | Bottoms Academy | vs. | Vilas Rangers |
1:30 p.m. | BreakAway 1 | Smoky's Red Rockets | vs. | DC Menace |
1:30 p.m. | BreakAway 2 | Chivas | vs. | Milwaukee Kickers SC |
2 p.m. | BreakAway 1 | Madison Fire | vs. | Luigi's Pizza Menasha |
2 p.m. | BreakAway 2 | Rock Vegas | vs. | VSLT FC |
Defending champion: Milwaukee Bavarians (def. Forest City Kickers 6-2 in final)
Playoff schedule: Wild card matches (two games), 2:30 p.m., B1-B2. Semifinals, 4 p.m., B1-B2. Final, 6 p.m., K2.
Groups
Saturday, Feb. 14 | ||||
---|---|---|---|---|
9 a.m. | Keva 1 | Madison United | vs. | Hooligans |
9:30 a.m. | Keva 1 | Forest City Kickers | vs. | Inter Madison |
10 a.m. | Keva 1 | Bares United | vs. | St. Charles Celtics |
10:30 a.m. | Keva 1 | Keeper Goals | vs. | OFL Chicago |
2 p.m. | BreakAway 1 | LG Celtics | vs. | Juventus |
2 p.m. | BreakAway 2 | FC Gherkin | vs. | Milwaukee Bavarians |
2:30 p.m. | BreakAway 1 | Keeper Goals | vs. | Inter Madison |
2:30 p.m. | BreakAway 2 | Forest City Kickers | vs. | OFL Chicago |
6 p.m. | BreakAway 1 | Milwaukee Bavarians | vs. | LG Celtics |
6 p.m. | BreakAway 2 | Madison United | vs. | Bares United |
6:30 p.m. | BreakAway 1 | FC Gherkin | vs. | Juventus |
6:30 p.m. | BreakAway 2 | Hooligans | vs. | St. Charles Celtics |
Sunday, Feb. 15 | ||||
---|---|---|---|---|
11 a.m. | Keva 1 | FC Gherkin | vs. | LG Celtics |
11 a.m. | Keva 2 | Milwaukee Bavarians | vs. | Juventus |
12:30 p.m. | BreakAway 1 | Madison United | vs. | St. Charles Celtics |
12:30 p.m. | BreakAway 2 | Bares United | vs. | Hooligans |
1 p.m. | BreakAway 1 | Forest City | vs. | Keeper Goals |
1 p.m. | BreakAway 2 | OFL Chicago | vs. | Inter Madison |