Wisconsin teams had mixed results Saturday as the U.S. Youth Soccer Region II Championships kicked off in Des Moines, Iowa.
State sides went 6-6-4 on the opening day of pool play in seven boys divisions and six girls brackets, with four teams scoring four goals or more in winning.
Some highlights for Wisconsin teams included:
Group play continues Sunday and Monday, with the semifinals on Tuesday and regional finals Wednesday. Region II champions advance to the U.S. Youth Soccer National Championships, which are July 23 to 28 in Overland Park, Kan.
Under-13
Ace Milwaukee
Saturday: Ace Milwaukee 4, Ohio Premier Eagles 2. Goals – Simar Perez 2, Diego Lopez, Manuel Barajas.
Sunday: Fort Wayne Fever (Ind.), 3 p.m.
Monday: Sporting Blue Valley SKC Academy (Kan.), 12:30 p.m.
Under-14
United FC Red
Saturday: NWC Alliance Black (Ohio) 1, United FC Red 0
Sunday: West Des Moines United (Iowa), noon
Monday: Chicago Magic PSG Pre-Academy (Ill.), 11 a.m.
Milwaukee Bavarians
Saturday: Milwaukee Bavarians 1, Carmel United Elite (Ind.) 1
Sunday: Internationals (Ohio), noon
Monday: Blast FC Red (Ohio), 11 a.m.
Under-15
North Shore United
Saturday: North Shore United 6, Minnesota Thunder Academy White (Minn.) 1. Goals – Luka Prpa 2, Jacob Demerath 2, Austin Barr 2.
Sunday: Chicago Magic Pre-Academy 1 (Ill.), 8 a.m.
Monday: Fort Wayne Fever West Heat Elite (Ind.), 4 p.m.
Under-16
United FC
Saturday: Premier Football Club (Ohio) 6, United FC 0
Sunday: Dakota Alliance SC Black (S.D.), 2 p.m.
Monday: Cedar River SA Premier (Iowa), 10 a.m.
Under-17
SC Waukesha Blue
Saturday: SC Waukesha Blue 5, Futura FC Academy I (Mo.) 1. Goals – Mitchell Krismer 2, Colin Dibb 2, Kai Bottum.
Sunday: Rovers Academy (Kent.), 10 a.m.
Monday: Omaha FC Elite 1 (Neb.), 2 p.m.
Under-18
Madison 56ers
Saturday: Raiders FC Premier (Ill.) 4, Madison 56ers 0
Sunday: Sporting Blue Valley Sao Paulo (Kan.), 8 a.m.
Monday: SC Waukesha Pumas, 4 p.m.
SC Waukesha Pumas
Saturday: SC Waukesha Pumas 3, Sporting Blue Valley Sao Paulo (Kan.) 0. Goals – Not available.
Sunday: Raiders FC Premier (Ill.), 8 a.m.
Monday: Madison 56ers, 4 p.m.
Under-19
Milwaukee Bavarians
Saturday: Milwaukee Bavarians 0, Nebraska FC Blue 0
Sunday: Chicago Fire Academy (Ill.), 10 a.m.
Monday: Kansas City United Magia (Kan.), 4 p.m.
Under-13
SC Waukesha Blue
Saturday: SC Waukesha Blue 2, Lincoln Spirit-Omaha Elite Maroon (Neb.) 2. Goals – Emily Blaney, Erin Benson.
Sunday: Futura FC Pink Panthers (Mo.), 4:30 p.m.
Monday: Carmel United SC Elite (Ind.), 8 a.m.
Under-14
SC Waukesha Blue-1
Saturday: SC Waukesha Blue-1 1, Libertyville FC 1974 (Ill.) 0. Goal – Kylie Sprecher.
Sunday: Johnston Urbandale (Iowa), 1:30 p.m.
Monday: J.B. Marine SC (Mo.), 9:30 a.m.
Under-15
Rush Wisconsin Nike
Saturday: Rush Wisconsin Nike 2, Kings Hammer Academy Red (Ohio) 2. Goals – Not available.
Sunday: Minneapolis United Black Premier (Minn.), 10 a.m.
Monday: Kentucky Fire Juniors Premier Red (Kent.), time TBA
Under-16
United FC Red
Saturday: Javanon Black (Kent.) 6, United FC Red 0
Sunday: Iowa Rush Nike (Iowa), 4 p.m.
Monday: Eclipse Elite (Ill.), 8 a.m.
Under-17
Rush Wisconsin Nike
Saturday: Michigan Gators FC Orange 6, Rush Wisconsin Nike 1. Goal – Ellen Jesse.
Sunday: Lexington FC Premier (Kent.), noon
Monday: Academy United (Ill.), noon
Under-18
Appleton Goal Getters
Saturday: Fever Black (Ind.) 3, Appleton Goal Getters 2. Goals – Kathryn Ruark 2.
Sunday: Cincinnati United Premier Crew Juniors Gold (Ohio), 4 p.m.
Monday: Team Chicago Academy Botafogo (Ill.), 10 a.m.
North Shore United Blue
Saturday: North Shore United Blue 7, Rushmore (S.D.) 0. Goals – Angela Mann 3, Madeline Tetzke 2, Anna Smalley, Audrey Dickmann.
Sunday: Javanon Black (Kent.), 4 p.m.
Monday: Michigan FC (Mich.), 10 a.m.
Tag(s): Clubs